محمدعلی اثنی عشری : توقف ممنوع قسمت سوم 23 / آبان / 139قسمت سومبسم ‌الله الرحمن الرحیم
مدتی است که می‌خواستم در باب نقش زنان در پیشرفت و ترقی کشور به مواردی اشاره کنم و حال نیز که آقای اثنی عشری طی سلسله مقالاتی با عنوان «توقف ممنوع» به علل گوناگون، از جنبه‌های متفاوت درجهت توقف و عدم توقف می‌پردازند و توصیه ایشان، برآن شدم که به عنوان یک زن، به موارد کلیدی و اساسی نقش زنان در پیشرفت یا عدم پیشرفت، توقف و یا عدم توقف، در یک کشور بپردازم.
همگان می‌دانند که بیش از نیمی از افراد جامعه و حتی دنیا، زنان هستند. پس، همین یک دلیل، گواه بر این است که این نیروی عظیم در دنیا، می‌تواند چه نقش به سزایی در کلیه امور، ایفاء نماید.
زنان یک جامعه، ستون و پایه آن جامعه هستند. همان نقشی که زنان در محیط خانواده برعهده دارند که بسیار هم سنگین و مهم است، مهمترین آن، تربیت فرزندان صالح و گرم نگهداشتن کانون خانواده است که مسبب همبستگی بیشتر اعضاء خانواده نیز می‌باشد.
یک زن در خانواده، مسئولیت بسیار سنگین و خطیری را برعهده دارد که اگر در انجام وظایف خود کوتاهی کند و یا از آن سرباز زند، چنان لطمه‌ای به خانواده خواهد زد که اثر مستقیم آن به جامعه منتقل خواهد شد. خلاف آن هم صادق است که اگر زنی در خانواده به نحو احسن و شایسته بر تعهدات اخلاقی، وجدانی، شرعی و عرفی خود عمل نماید، نه تنها خانواده‌ای به سامان خواهد داشت و افراد خانواده از رفتارهای بهنجاری در خانه و جامعه برخوردار هستند، بلکه تاثیر قابل توجه آن به وضوح در جامعه و کشور هم نمود خواهد کرد.
به عنوان مثال، تربیت فرزند صالح، مودب، متدین و تحصیلکرده و تحویل آن به جامعه، خود به تنهایی گواه بر نقش آن مادر در چگونگی پیشرفت یک جامعه می‌باشد. وقتی زنان و مادران ما به همان اندازه که به تربیت و رشد و تعالی فرزندان خود اهمیت می‌دهند، به همان اندازه هم با تمام وجود همراه و همیار و مراقب شوهران خود باشند، چه‌ها که نمیشود. داستانی و یا شاید واقعیتی در شهر اصفهان ورد زبان مردم آنجاست که می‌گویند: در زمانی که عالی قاپو در حال ساخته شدن بود، کارگری آنجا کار می‌کرد که وقتی آجر را بالا می‌انداخت بدون استثناء روی طاق عالی قاپو فرود می‌آمد. به قدری این مرد پرانرژی و شاداب بود که کنجاکوی دیگران را برانگیخت. پس از پرس و جو به این حقیقت رسیدند که آن کارگر با نشاط، همسر بسیار مهربان و همراهی دارد. شیطان در وجود آنها رخنه کرد و توسط زنان خود، همسر آن مرد را به شوهرش بدبین کردند. زن، دیگر به شوهرش محبت نمی‌کرد و آن مرد هم روز به روز تحلیل می‌رفت و این اتفاق در کارش هم خودش را نشان داد. دیگر، با یک بار انداختن آجر به بالا، به طاق عالی قاپو نمی‌رسید. و هر روز این مرد بیشتر تحلیل رفت و رفت که دیگر توان کار کردن را از دست داد.

اگر این گفته، داستان هم باشد نه تنها به واقعیت نزدیک است، بلکه خود واقعیت است. بارها و بارها در اداره جات، وقتی یک کارمند و یا یک رئیس، روزی، بد اخلاق است، همه می‌گویند دیشب با زنش دعوایش شده. به واقع نقش همراهی و یا عدم همراهی، محبت و یا بی‌توجهی به مرد در کانون خانواده، تاثیرش را حتی در رانندگی، کار و برخورد با دیگران، خواهد گذاشت.
به نظر بنده حقیر، نیروی وجودی یک زن به حدی قوی است که اگر به نحو شایسته از آن بهره‌برداری گردد، منتهی به خیر و سعادت خانواده و جامعه و اگر نادیده گرفته شود و یا اینکه خود، در جهت خلاف اخلاق و دین عمل کند، خانواده و جامعه به قهقرای نابودی و فساد، کشیده خواهد شد.
بنده براین باورم که علت مهم، اساسی و انکارناپذیر در تعالی و ترقی اخلاقی یک جامعه و کشور، زنان آن جامعه هستند. به قول ناپلئون که می‌گوید: «اگر میخواهید تمدن و فرهنگ کشوری را بشناسید، زنان آنان را بشناسید».
خداوند متعال در وجود جنس ظریف و لطیف و گلبهارگونه زنان، چنان قدرت عظیمی به ودیعه گذاشته است به طوری که زنان بزرگی که از بدو خلقت بشر، تاکنون این گیتی به خود دیده است که اگر نبودند، سرنوشت یک کشور تغییر می‌کرد و تاریخ آن کشور مسیر دیگر را طی می‌نمود. به قول امام خمینی (ره) که می‌فرمودند: «از دامن زن، مرد به معراج می‌رود».
هم در تاریخ بشر و هم در ادیان، نمونه‌های بزرگی از آنان دیده می‌شود.
حضرت خدیجه در پشتیبانی تمام و کمال، چه مادی و چه معنوی از رسول اکرم که شاید تا آن زمان باب نبود که یک زن، با مردِ کوچکتر از خود ازدواج کند، یا رسم نبود یک زن تاجر با یک مرد بی‌بضاعت چون پیامبر، پیوند زناشویی بندد و یا اینکه یک زن برخلاف اعتقادات آباء و اجداد خویش، زندگی مشترک، تشکیل دهد. به عبارتی حضرت خدیجه به عنوان بانوی برتر عالم هستی، خط قرمزهای دورانِ خود را شکست و بی‌شک نقش او در به تحقق رسیدن رسالت رسول اکرم (ص) و همراهی‌های فراوان و طاقت فرسا در آن شرایط مشقت بار و به قول امروزی‌ها تحریم مثلا در شعب ابوطالب و... از تاثیر بسزایی برخوردار بود. او به عنوان اولین زن مسلمان با وجهه اجتماعی و اقتصادی زمانه خود، بهترین الگو برای پیوستن ثروتمندان جامعه خود به دین محمد (ص) بخصوص زنان آن زمان که در بدترین شرایط تبعیض به سر می‌بردند کما اینکه در آن زمان زنده به گور کردن دختران جزو رسومات اعراب بدوی بود، نقش مهم و اساسی داشت.
حضرت فاطمه (س) مادر دو عالم، اسطوره و فخر زنان، اسوه گذشت و فداکاری، زنی که مادرِ پدرش بود. با وجودی که مادرش را در خردسالی از دست داد، ولی برای پدرش هم مادری میکرد. فاطمه برای رسول خدا، هم نقش فرزند و هم نقش مادر را داشت. چه بزرگ زنی بود فاطمه.
از نحوه همراهی با همسرش علی(ع) هم که گفته‌ها بسیار است و تربیت به تمام معنای مادرگونه برای فرزندان علی هم وصف نشدنی است که چه بزرگ مردان تاریخ دین را پرورش داد.
حضرت زینب (س) کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود.
این جمله، خود گویای نقش بلامنازع حضرت زینب در حوادث پس از کربلا می‌باشد. او زنی بود که مادرش را از دست داد پس با بی‌مادری بزرگ شد و خود، شد، مادرِ خواهر و برادرهایش. و چه غصه‌ها از تنهایی پدر و ظلم‌هایی که بر او وارد میشد، می‌خورد و دم نمی‌زد تا فرق پدر، را شکافتند و شهیدش کردند. او که بی‌مادر بود، بی‌پدر هم شد. حالا برای خواهر و برادرانش، هم پدر بود و هم مادر. و آنهم، سرنوشتی که بر برادرانش رقم خورد، بر پسران، داماد، شوهر و...
وای بر من با اینهمه مصیبت بر یک زن
اما با تمامی این ناجوانمردیهای زمان و زمانه خویش، متوقف نگشت و کربلا درکربلا می‌ماند اگر زینب نبود. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
اینها، نمونه‌های زنان اسطوره‌ای دین اسلام‌اند. به الطبع نقش بانو، آسیه زن فرعون در تربیت و رسالت حضرت موسی(ع) و همچنین حضرت مریم در به تحقق رساندن پیامبری حضرت عیسی(ع) هم مثال زدنی است.
و در مقابل هم زنانی داشتیم چون هند جگرخوار. یک زن بی‌رحم و سنگ دل که همه شما عزیزان داستانش را می‌دانید.
و باز در مقابل او سمیه، اولین زن مسلمان پس از خدیجه، که چگونه مبارزه کرد و چگونه شکنجه شد و چگونه شهید گشت و به عنوان اولین زن شهید مسلمانِ تاریخ دین ما، شناخته شد و همین گونه زیستن و مبارزه و کشته شدنش، خدا می‌داند که چه تاثیری بر مردان و زنان آن زمان داشت که از آن زن بزرگ و جسور و مقاوم، درس استواری و مقاومت در برابر اعتقادات خود بیاموزند و چه بسیار مردمانی که تحت تاثیر این عظمت و پایداری قرار گرفته و به دین محمد پیوستند.
و البته در تاریخ هم نمونه‌هایی از این دست داشتیم. ناپلئون به عشق یک زن (ژوزفین) اینهمه فتوحات داشت که نیمی از دنیا را به تسخیر خود درآورد و با خیانت همان زن از پای درآمد و سرنوشت فرانسه طور دیگری رقم خورد. همانگونه که ناپلئون به ژوزفین گفت: «ژوزفین، من دنیا را به زانو درآوردم و تو ناپلئون را به زانو درآوردی»، قدرت و عظمت وجود یک زن در چگونگی رقم خوردن سرنوشت یک دین، تمدن، کشور و... دیده می‌شود.
مثالی دیگر: یک روز نامه‌ای از مدرسه توسط ادیسون به مادرس رسید. در آن نوشته شده بود با کمال تاسف کودکتان کودن است و هیچ استعدادی جهت ادامه تحصیل و درس خواندن ندارد!!! مدرسه ما نیز جای ابلهان و کودن‌ها نیست !!! ولی مادر ادیسون نامه را اینگونه برای ادیسون خواند که: فرزند شما نابغه است و مدرسه ما توان آموزش به فرزند شما را به جهت هوش بسیار ندارد. شما باید شخصا، خودتان به او آموزش دهید!!!
ادیسون در 13 سالگی اولین اختراع خود را به ثبت رساند. مدتی پس از فوت مادر ادیسون، او در جشن تولدش، صندوقچه مادرش را باز کرد و نامه را جلوی همه بیرون آورد و میخواست که به همه ثابت کند که او از کودکی نابغه بوده و اولین کسی که این موضوع را فهمیده، معلمش بوده است. اما با دیدن اصل نامه شروع به گریستن کرد و تازه فهمید که نوشته‌های معلمش چیز دیگری بوده است. ادیسون در آنجا می‌فهمد که چگونه مادرش از یک کودک کودن، یک ادیسون نابغه ساخت!!! این افتخار مادر ادیسون است.
بنابراین زنان در موقعیت‌های متفاوت در جامعه و خانواده می‌توانند اعجاز کنند البته اگر بخواهند چراکه استعدادهای فراوانی در جهت گوناگون در وجود آنان به ودیعه گذاشته شده است و آنان با این استعدادها پا به جهان هستی می‌گذارند. که البته نمونه‌های دیگری که به دلایل طولانی‌شدن مطلب، از ذکر آنها خودداری می‌کنم.
و اما در جامعه امروزی:
وقتی یک زن می‌تواند نامزد ریاست جمهوری قدرتمندترین کشور گردد و با احتمال پیروزی، سکان‌دار دنیا شود، باز هم در توانایی و ذکاوت زنان باید شک کرد؟
ناگفته نماند، نقش زنان و بانوان ایران زمین، در به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی و همچنین در پشت جبهه‌های دفاع‌ مقدس، وصف‌ناشدنی و بی‌نظیر است. مادران و همسرانی که با دل و جان، پسران و شوهران خود را راهی جبهه می‌کردند و اگر به دلگرمی این زنان بزرگ نبود، معلوم نبود که سرنوشت جنگ و مملکت به کجا می‌رسید و همچنین زنان رشید شهداء، آزادگان، جانبازان و ایثارگران عزیز و قدرت و تحمل و بردباری و شکیبایی آنان در دنیا، مثال‌زدنی است، و بخصوص، بخصوص، بخصوص همسران جانبازان مظلوم که چه صبوری‌ها که نمی‌کنند و چه زجرهایی که نمی‌کشند. کمتر کشوری چنین شیر زنان غیور و عاشق را به خود دیده است. و صد البته زنان سرپرست خانواده‌ها که به هر دلیل، بار سنگین و مسئولیت گران خانواده را بر دوش می‌کشند، هم نان آورند و هم مادر و هم پدر و.... هزاران درود بر تمامی دلاور زنان ایران زمین.
توجه خوانندگان محترم را قبل از نگارش ادامه مطلب، به این موضوع جلب می‌کنم که بنده بیشتر مدافع حقوق مردان هستم تا زنان. چرا که احساس می‌کنم ظلمی که بر اغلب مردها روا داشته می‌شود خیلی بیشتر از زنان است. اینکه زنان، نصف مردان دیه دارند و ارث می‌برند، بحث دیگری است که البته آیه صریح قرآن کریم می‌باشد و چون در این حوزه که خیلی هم کارشناسی است، اصلا به خود اجازه نمی‌دهم که وارد شوم. اما برای عرایضم توضیحاتی خواهم داد.
به نظر حقیر، مسئول مستقیم بسیاری از رانت خواری‌ها، کلاهبرداری‌ها، فسادها و انحطاط جامعه، فارغ از نقش حکمرانان و دولتمردان، زنان جوامع هستند!!!. چرا؟
نقش زنان در فساد جامعه چیست؟
اگر زنی به هیچ قیمتی و تحت هیچ شرایطی، حاضر به تن فروشی نباشد ولو به قیمت از دست دادن جان خود و حتی فرزندانش، که این البته بزرگترین دلیل حرفه روسپیگری زنان تن فروش است، هیچ مردی به فساد کشیده نمی‌شود. اگر زنان، خود را مثل عروسک خیمه شب بازی در خیابان‌ها عرضه نکنند، چشم هیچ مردی به هرزگی نمی‌چرخد و اگر هر زنی پوشش مناسب را باتوجه به فرهنگ و شرعمان داشته باشد، هیچ مردی به لغزش نمی‌افتد. چراکه خیلی از این موارد کانون خانواده‌ها را سست می‌کند و در موارد گوناگونی از هم می‌پاشد.
ناگفته نماند که مردان بیمار و بوالهوس و سست عنصر، جزو مردان پیش گفته نیستند که البته همیشه و همه جا استثناء هم وجود دارد که این هم باید مدنظر قرار گیرد.
فکر می‌کنم با این توضیح مختصر، تکلیف فحشا در جامعه و نقش زنان در انحطاط آن تقریباً مشخص شد و صلاح هم نیست که بیشتر از این به موضوع پرداخته شود.
و حالا عکس آن، اگر مردی به هر دلیلی از خانه رانده شد، دیگر گزینه انتخابی زودگذر را به راحتی نمی‌تواند پیدا کند (البته با رعایت موارد فوق توسط زنان جامعه)، لذا پای بند زندگی خود می‌گردد و همینکه همسرش می‌بیند، مردش جایی جز خانه خود ندارد، اگر با وجدان و اخلاق و دین‌دار باشد، با روش‌های متعدد و ظریف گونه‌ای که می‌شود با لطائف‌الحیل از آنها بهره برد، با سیراب‌ کردن مردِ خود از احساس و عاطفه و دیگر نیازهای غریزی وی، نه‌تنها کانون خانواده به گرمی و روشنی می‌گراید بلکه روابط بین زناشویی و دیگر اعضاء خانواده زیبا و دلگرم‌کننده خواهد شد و اما، اگر هم زن بی‌اخلاق و بی‌وجدان و بی‌دین باشد، از این مسئله سوءاستفاده می‌کند و برای بهره‌کشی بیشتر از شوهر خود، به آزار بیش از پیش مرد می‌پردازد تا به اهداف خود برسد و اینجاست که مردِ بیچاره مورد ظلم مضاعف قرار می‌گیرد.
نقش زنان در رانت‌خواری‌ها چیست؟
در هر زندگی کاملاً مشخص است و البته که باید مشخص باشد که درآمد خانواده از چه محلی و بابت چه کاری بدست می‌آید. اگر زنی از فضائل اخلاقی و وجدانی کافی برخوردار باشد، حتما این قضیه را جویا میشود و به پیگیری این موضوع تا آخر عمر تداوم می‌بخشد. و چنانچه دید که مردش از راههای نامعلوم و نامشروع، کسب درآمد می‌کند، مثل اختلاس‌های سه هزار میلیاردی جناب خاوری و امثال او و فیش‌های نجومی مدیران بانکها و...، درآمدها و املاک و مستغلات سربه فلک کشیده امثال مرتضوی‌ها و... هرگز اجازه نخواهد داد که این پول‌های حرام به خانواده تزریق گردد و این زن بایستی در مقابل شوهر رانتخوار خود بایستند و مانع آوردن این پولها به خانه گردد. که البته یکی از دلایل سقوط هر جامعه ای، به اعتقاد من، لقمه حرام است که انسان را بی‌غیرت، بی‌وجدان و خطاکار می‌کند.
بله اگر زنان این مردانِ مجرم و خطاکار و دزد، با شوهران خود برخورد جدی می‌کردند و افراد خانواده و فرزندان را به این واقعیت کثیف آگاه می‌نمودند، این اتفاقات اسف بار رانتخواری، کوه خواری، آب خواری، کلاهبرداری، قاچاق و... و... و... در کشور رخ نمی‌داد و یا اینکه به حداقل ممکن می‌رسید یعنی همان استثناها که قبلاً عرض شد.
و آیا تابحال سراغ دارید که حتی در کشور خودمان، زنان این مردان طماعِ و نزول خوار و رانت خوار و قاچاقی و... قبل از رسوایی شوهرانشان، لب به سخن گشایند و خود با دست خود همسرانشان را به دست قانون بسپارند؟!! و یا کدامیک از زنان این مردان خطاکار، پس از رسوایی شوهرانشان در فضاهای مجازی و رسانه‌ها و جامعه، اقرار کنند که مقصر، آنان بوده‌اند که توجه لازم به نحوه درآمد شوهرانشان نداشته‌اند و شاید هیچگاه هم نپرسیده‌اند که این اموال و سرمایه از کجا و برای چه کاری به دست آمده؟!!!
پس اگر واقعاً زنان جامعه توجهشان به چگونگی درآمد و رزق حلال خانواده باشد، آیا چنین بخور و ببرهایی در جامعه، شکل می‌گرفت؟!!!
به نظر حقیر، مسئول مستقیم این فسادهای مالی، در بطن قضیه، زنان این مردان فاسد، هستند. چراکه اهمیت نشان دادن به نحوه درآمد و حلال بودندش برای زن یک خانواده، به مرد اجازه کشیدن شدن به چنین رذالت‌ها و رسوایی‌ها را نخواهد داد و مانع این جرائم خواهد شد.
و وای بر زنانی که می‌دانند محل کسب شوهرانشان از کجا هست و سکوت می‌کنند و وای بر این زنانِ بی‌توجه و بی‌دین، که این حق الناس‌ها، برگردن آنهاست.
خدایا عاقبت همه ما را ختم به خیر گردان و هیچ وقت ما را به خود وامگذار. آمین یا رب العالمین.
والسلام
محمدعلی اثنی عشری

ارسال دیدگاه

Top of Form

5 روزنامه جمهوری اسلامی

 

طراحی وب سایت و پشتیبانی : Afzoneha.com